W październiku 2011 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi zajęcia gry na waltorni oraz kameralistyki.
Ukończył studia ze stopniem celującym w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie st. wykł. Kazimierza Pamuły. Równolegle uzyskał dyplom ukończenia studiów w Hochschule für Musik w Karlsruhe (Niemcy), gdzie w latach 2002-2007 kształcił się w klasie światowej sławy waltornisty prof. Willa Sandersa - solisty Bayerische Rundfunk Symphonieorchester i Orkiestry Teatru Wagnerowskiego w Bayreuth. Posiadł tam umiejętność gry na rogu barokowym i klasycznym, waltorni dyszkantowej oraz tubie wagnerowskiej. W roku akademickim 2007/08 pogłębiał umiejętności w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia) w ramach programu Master of Music, również w klasie prof. W. Sandersa. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich dla waltornistów w Polsce, Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych, które prowadzili m.in. Radovan Vlatkovic, Dale Clevenger, Marie - Luise Neunecker, Erich Penzel, Wolfgang Gaag, Christian Lampert, Peter Damm, Michael Höltzel. Znaczący wpływ na wykształcenie wywarł pierwszy nauczyciel – mgr Mariusz Ziętek jak również mgr Jacek Muzyk i ad. Zdzisław Stolarczyk. W lutym 2003 roku przebywał w Houston (USA), gdzie pobierał lekcje u wirtuoza waltorni prof. Williama VerMeulena a także obserwował jego pracę ze studentami czołowej amerykańskiej klasy waltorni. W 2011 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał tytuł naukowy doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.
Był finalistą konkursów ogólnopolskich. Kilkakrotnie został nagrodzony stypendium Ministra Kultury RP, jak również Stypendium Twórczym Prezydenta Miasta Krakowa i niemieckim Deutscher Akademischer Austausch Dienst.
Wielokrotnie koncertował w charakterze solisty z orkiestrą. W sezonie 2001/02, przed wyjazdem do Niemiec, występował jako pierwszy waltornista orkiestry Capella Cracoviensis. Współpracuje z wieloma zespołami symfonicznymi, m.in. Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Bachsolisten Monachium, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery Krakowskiej, z którymi brał udział w koncertach w najbardziej prestiżowych salach w Polsce oraz zagranicą, m.in. w Filharmonii w Kolonii, Herkulessaal w Monachium, Filharmonii Królewskiej w Oslo, Alte Oper we Frankfurcie, Gewandhaus w Lipsku, Suntory Hall w Tokio, Royce Hall w Los Angeles, Tonhalle w Zurychu, Kongresszentrum w Lucernie, Pałacu Zjazdów na Kremlu, Konzerthaus w Berlinie, Beethovenhalle w Bonn, Festspielhaus w Baden – Baden, Musikhalle w Hamburgu. Ponadto uczestniczył jako pierwszy waltornista w kursach orkiestrowych w Idyllwild (USA) oraz w Pleystein (Niemcy), a także w Bayreuth (Niemcy), gdzie wykonywał partię tuby wagnerowskiej.
Od 2008 roku prowadzi klasę waltorni w Szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. W roku 2013 został mianowany na funkcję kierownika Sekcji Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji. Jego uczniowie są laureatami konkursów ogólnopolskich. Kilkakrotnie nagrodzony za szczególne osiągnięcia w pracy pedagogicznej.
W 2014 roku ukazała się jego książka „Waltornia i jej wirtuozi w kontekście amerykańskiej muzyki filmowej”, będąca pierwszą książką na temat waltorni po ponad 40 latach. Na jej potrzeby wywiadów udzielili: Gustavo Dudamel, James Thatcher, Dale Clevenger, Will Sanders, Brad Warnaar, Steven Becknell i Andrew Bain.
Jest organizatorem i dyrektorem International Horn Festival Hornweek Kraków 2015, który odbywa się w Polsce po raz pierwszy.
Posługuje się płynnie językami angielskim i niemieckim oraz w stopniu komunikatywnym rosyjskim i hiszpańskim.
Dr Wojciech Kamionka jest członkiem International Horn Society.